Jdi na obsah Jdi na menu
 


O Přerově

Přerov, velikost: 885.96 KB, obrázek se otevře v novém okněMěsto Přerov leží na řece Bečvě. Svou zeměpisnou polohou (49° severní zeměpisné šířky a 17° východní zeměpisné délky) je křižovatkou cest a srdcem Moravy.

Osídlení lokality sahá až do pravěku, o čemž svědčí světově známé archeologické naleziště Přerov – Předmostí. Nejstarší písemná zpráva o Přerově pochází z roku 1141. Na královské město byl Přerov povýšen v roce 1256 Přemyslem Otakarem II. Později se Přerov  stal na dlouhou dobu sídlem rodu Pernštejnů a Žerotínů. Přerov je také právem nazýván městem Blahoslavovým a Komenského, nejvýznačnějších osobností jednoty bratrské. 

Horní náměstí, velikost: 83.77 KB, obrázek se otevře v novém okněSoučasný Přerov láká návštěvníky zachovalou městskou památkovou zónou, ve které se nachází měšťanské domy z 15. a 16. století, zbytky středověkých hradeb s fortnou a renesančně upravený zámek, ve kterém sídlí Muzeum Komenského se svými  cennými exponáty od archeologických nálezů přes minerály a sbírku entomologickou až po expozici dobové školní třídy z dob Učitele národů J. A. Komenského. Ze zámecké věže dohlédnete až do městského parku Michalov, který se rozkládá na 17 ha a od roku 1992 je kulturní památkou. Nedaleko parku nabízí pro relaxaci své zázemí areál lagun, skatepark a bicrossová dráha. Kapku vzdělání Vám nabídne ornitologická stanice ORNIS, ve které je umístěna největší expozice ptáků ve střední Evropě. Za shlédnutí také stojí národní přírodní rezervace Žebračka, kterou protíná naučná vlastivědná stezka Přerovským luhem. Nezapomeňte také navštívit známou archeologickou lokalitu Přerov - Předmostí, která podává svědectví o životě mamutů před 25 000 lety. Zde můžete shlédnout školní Muzeum mamutů a Památník lovců mamutů, nebo se vydat na procházku po naučné stezce Předmostím až do pravěku.

V centru města lze vidět Městský dům, architektonicky významnou budovu z roku 1897 v novorenesančním slohu s bohatou štukovou výzdobou a prvky secese. Je to kulturní a společenské centrum, kde se konají různá divadelní představení, koncerty a společenské akce. Mezi nejvýznamnější hudební akce patří Československý jazzový festival s mezinárodní účastí, jehož tradice sahá až do roku 1966.

Městský park Michalov, velikost: 202.85 KB, obrázek se otevře v novém okněPamátník lovců mamutů 2, velikost: 114.62 KB, obrázek se otevře v novém okněORNIS, velikost: 69.35 KB, obrázek se otevře v novém okněDračí lodě, velikost: 101.88 KB, obrázek se otevře v novém okněŘeka Bečva, velikost: 139.31 KB, obrázek se otevře v novém okněSkatepark, velikost: 61.56 KB, obrázek se otevře v novém okněBikrosový areál, velikost: 66.18 KB, obrázek se otevře v novém okněTenisový areál, velikost: 85.79 KB, obrázek se otevře v novém okněSportovní centrum mlýn, velikost: 53.33 KB, obrázek se otevře v novém okněPlavecký areál, velikost: 114.45 KB, obrázek se otevře v novém okně

Pokud se chcete vyžít sportovně, můžete navštívit přerovský plavecký areál, projet se na in-line bruslích po cyklistických stezkách, využít jeden z mnoha tenisových kurtů nebo si můžete zabruslit na zimním stadionu. Mezi milovníky motorových sportů je Přerov znám svou roklí, která hostí autocrossové a motocrossové závody evropského formátu. Pokud se nad Přerovem zatáhnou mračna, vyzývá k návštěvě kino Hvězda, loutkové divadlo Přerovský Kašpárek nebo sportovní centra, kde si můžete zahrát squash, bowling, minigolf, badminton, nebo si zacvičit.

VLKOŠ

Obrazek

 

 

 

 

Obrazek